Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Budżet zaplanowano na realnych dochodach


2013-04-08 10:36:27 (ost. akt: 2013-04-08 10:38:48)
Burmistrz Reszla: W tym roku przystąpimy też do ważnego zadania – termomodernizacji budynku przy ul. Krasickiego.

Burmistrz Reszla: W tym roku przystąpimy też do ważnego zadania – termomodernizacji budynku przy ul. Krasickiego.

Autor zdjęcia: Archiwum

O budżecie gminnym i najbliższych planach na przyszłość rozmawiamy z Markiem Janiszewskim, burmistrzem gminy Reszel.

— Panie burmistrzu, jak wygląda budżet gminy na ten rok?

— W grudniu ubiegłego roku, Rada Miejska w Reszlu zatwierdziła budżet gminy na rok 2013. Zakładane w budżecie dochody wynoszą 22, 3 mln zł, natomiast planowane wydatki 22, 1mln zł. Nadwyżka, w wysokości 201 tys. zł. przeznaczona zostanie na spłatę rat kredytów. Budżet zaplanowany jest na dochodach realnych, możliwych do osiągnięcia. Oceniając budżet należy pamiętać o planowanych, nowych inwestycjach oraz tych, które musimy dokończyć w roku 2013.— Jakie ważne przedsięwzięcia inwestycyjne będą realizowane w tym roku?

— Jednym z takich ważniejszych przedsięwzięć będzie zakończenie budowy garaży dla OSP. W naszych planach jest również budowa placu spotkań letnich dla mieszkańców przy Miejskim Ośrodku Kultury. Na razie jest opracowywana dokumentacja, ale za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Barcja” złożymy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie tego przedsięwzięcia. Następny wniosek został złożony do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dotyczy on remontu domu kultury. Stan budynku Miejskiego Ośrodka Kultury nie pozwala nam już dłużej zwlekać z jego remontem. Uzyskaliśmy wsparcie od Ministra w wysokości 323tys.zł. W tym roku przystąpimy też do ważnego zadania – termomodernizacji budynku przy ul. Krasickiego (były hotel). Dodać należy, że budynek ten jest w fatalnym stanie. Nasze działania w znacznym stopniu poprawią warunki mieszkaniowe osób tam zamieszkałych. Prace te wykonywane będą w cyklu dwuletnim. Na rok bieżący zabezpieczyliśmy na ten cel 400 tysięcy złotych.
Następny projekt ma przyczynić się do likwidacji uciążliwości i sąsiedztwa kanalizacyjnych rur przesyłowych przy Osiedlu nad Sajną. Temat dotyczy wybudowania nowego obejściem kanalizacji biegnącej od strony Świętej Lipki i Pilca do oczyszczalni ścieków z pominięciem tego osiedla.— W budżecie zaobserwowałem, że w pańskich planach przewijają się też takie miejscowości jak Klewno, Bezławki, Worpławki, Pastarzewo.

— Tak. Następnym działaniem będzie przygotowanie placu plenerowego w Klewnie. Jego koleje były dosyć zawiłe, ale niebawem przystąpimy do realizacji tego zadania. Środki na wykonanie placu pochodzą z Unii Europejskiej. Opracowywana jest też dokumentacja na świetlicę w Bezławkach. Planujemy też opracowanie dokumentacji na świetlicę w Worpławkach. Chcemy pozyskać środki Unii Europejskiej z programu Leader na rewitalizację starego cmentarza przy ul Mickiewicza w Reszlu. Ten projekt dotyczy naprawy nawierzchni alejek cmentarnych i ogrodzenia cmentarza. W tej chwili trwają prace geodezyjno - projektowe. Staramy się sięgać gdzie jest to możliwe po środki zewnętrzne. W ostatnim okresie blisko 3mln wsparcia z Unii Europejskiej uzyskał projekt, który będzie realizowany przez spółkę PWiK a dotyczy on wodociągowania miejscowości, które jeszcze nie posiadają dostępu do wody pitnej m.in we wsi Pastarzewo – o co bardzo zabiegają mieszkańcy tej miejscowości.

— Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Robert Izdebski.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dty #1175733 | 83.9.*.* 19 sie 2013 22:14

  Straszne. Nuda.... ten pan nic nie zrobił.a tyle obiecywał. Ale najgorsze jest to ,że taki niefotogeniczny

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa:) #1081532 | 82.10.*.* 11 maj 2013 21:30

  Jedno chca odnawiac a reszta niszczeje. 14 lat temu bylo o wiele ladniej w Reszlu niz dzis. Bedac w ubieglym roku w Reszlu strasznie sie zawiodlam. Tak piekny park .... no cóz obecnie jest w oplakanym stanie i watpie zeby cokolwiek tam sie dzialo. Ulice, chodniki pamietaja chyba Barbare Zdun . Kamienice- jak nie zasloniete ruiny to zaniedbane. Sensacja w Reszlu jest market . Ludzie gdzie Wy zyjecie?? Jeszcze troche to Reszel zabija dechami jak nic sie nie zmieni. Panie Burmistrzu czy Pan nie moze wiecej zrobic dla Reszla?? Z taka historia to mozna sciagnac rzesze turystów i miasto moglo by sie rozwijac. Przeciez moze Pan pisac o pieniadze unijne!!! Za nie mozna wyremontowac kamienice, zrobic ladne ulice i chodniki , nie mówiac o pieknym parku , czy zabytkach. Prosze sie troche postarac a bedzie calkiem inaczej. Pozdrawiam wszystkich pozostalych w Reszlu :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Krytykant #1055177 | 88.220.*.* 14 kwi 2013 20:00

  Niestety, Reszel nie ma dobrego gospodarza. Owszem, burmistrz Janiszewski zrobił sporo zmian, ale czy na lepsze? Likwidowanie po kolei wszystkiego, co się da... Czy tędy droga? Brak mu wizji dla miasta. Brak mu dobrych doradców. Rada składająca się w dużej mierze z osób, które uczestnicząc w poprzednich kadencjach rady nie wniosły w życie miasta nic znaczącego i nadal zajmują niepotrzebnie w niej miejsce. Przykro, że tak wyjątkowym miastem rzadzą tak bardzo niekompetentni ludzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. STUDENT UWM #1053830 | 164.127.*.* 13 kwi 2013 13:31

   Witam. Zamiast narzekać na brak miejsc pracy, należy udać się do innego miasta, wiele osób tak robi. Potraficie tylko brać zasiłki dla bezrobotnych i nic nie robić przez cały dzień. Palicie papierosy na klatkach za ciężką pracę podatników. Róbcie tak dalej. Good luck.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

   1. Aśka #1052373 | 88.220.*.* 12 kwi 2013 08:50

    To zakładajcie spółdzielnie i organizujcie sobie pracę.Jak komuś zależy to tak robi.Samo się nie zrobi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (41)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages